Anestezi

Anestezi

Tüm küçük ve büyük cerrahi girişimlerde İnhalasyon veya diğer adı ile gaz anestezisi kullanılmaktadır. En güvenli anestezi olması nedeniyle Geriatrik  (yaşlı), pediatrik (yeni doğan ve genç) ve travmatik hastalarda rahatlıkla kullanılmaktadır.

Hastalar entübe edilerek anesteziye alınmaktadır. Solunum yolu her durumda açık kalmalıdır. Bu, soluk borusuna konulan entübasyon tüpü denilen tüple mümkün olur. Bu sayede oksijen direk olarak hayvanınızın akciğerlerine giderek yaşamın devam etmesini sağlar.

Gaz anestezisi güvenli bir anestezi sistemidir. Gaz, hayvana bir cihaz aracılığı ile oksijen ile karıştırılarak belirli bir oranda verilir. Ameliyat esnasında gaz miktarını düşürüp yükseltmek gerekebilir. Bunun için anesteziyi veren hekimin konusunda uzman olması ve anesteziyi takip eden bir başka teknisyen ya da hekimin de bulunması şarttır

Bu anestezi için kullandığımız cihaz en son model olup gerektiğinde hayvanın solunumu cihaz tarafından yaptırılabilmektedir.

Zonguldak da  bu sistemi kullanan ilk ve tek klinik Zonguldak Veteriner Kliniğidir. Bunun nedeni sadece cihaza sahip olduğumuzdan değil bu yöntemle anestezi yapma tecrübesine sahip olmamızdır.

Anestezi süresince hayvanların vücudundaki oksijen miktarı, karbondioksit basıncı, solunum ve kalp atım sayısı ile kan basıncını sürekli takip etmemizi sağlayan monitörlerle takip edilmektedir.

 

Resimler

Anestezi

isimli hizmet sayfası 07 Nisan 2015, 14:41 tarihinde oluşturulmuştur.
Bu sayfa 26 Şubat 2019, 14:22 tarihinde güncellenmiştir.